انارگیفت

The Last of Us Part 2 برای من در کنار Red Dead Redemption 2 بهترین بازی نسلی که گذشت بود اما نکاتی در مورد این بازی وجود دارد که باعث می‌شود شانس ساخته جدید ناتی داگ برای کسب جایزه بهترین بازی سال از نظر مراسم‌های معتبری مثل The Game Awards کم باشد. نکاتی که در ادامه این مطلب آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

نمرات بسیار پایین کاربران به بازی

باوجود آن که The Last of Us Part 2 توانست به بهترین انحصاری پلی استیشن 4 و یکی از بهترین بازی‌های این نسل از نظر امتیاز منتقدان تبدیل شود، به هیچ عنوان نتوانست رضایت کامل طرفداران را به دست آورد. میانگین امتیاز کاربران به بازی در سایت Metacritic به عدد ۴.۶ رسیده و نزدیک به ۴۰ هزار نفر کمپینی برای ایجاد تغییر در داستان بازی را  امضا کرده‌اند.

البته که من با مخالفان The Last of Us Part 2 هم عقیده نیستم اما یکی از مهم‌ترین پارامترها برای انتخاب یک بازی به عنوان بهترین بازی سال این است که توانسته باشد رضایت کامل کاربران را به دست آورد. به خاطر تصمیم شجاعانه‌ای که نیل دراکمن به عنوان کارگردان بازی برای پیش بردن داستان گرفت و پیچ داستانی عجیبی که در نیمه The Last of Us Part 2 رقم زد، بسیاری از کاربران حتی قبل از عرضه بازی عصبانی شدند و همه این‌ها در کنار هم دلایل خوبی هستند تا اثر تحسین شده ناتی داگ شانس کمتری برای کسب جایزه بهترین بازی سال داشته باشد.

انحصاری بودن بازی و رفتار بد ناتی داگ با کارمندان شانس The Last of Us Part 2 را کاهش می‌دهد

یکی از نکاتی که مراسم‌های بزرگ مثل The Game Awards برای دادن جایزه بهترین بازی سال در نظر می‌گیرند، دادن جایزه بهترین بازی سال به عناوینی است که تعداد قابل توجهی از کاربران بتوانند آن‌ها را تجربه کنند. با در نظر گرفتن مراسم Spike، طی ۱۰ سال اخیر تنها ۲ بار بازی انحصاری توانسته عنوان بهترین بازی سال را به دست آورد که در هر کدام از آن دو مورد با شرایط خاصی طرف بودیم.

سال ۲۰۱۷ بازی The Legend of Zelda: Breath of the Wild در حالی توانست عنوان بهترین بازی سال را به دست آورد که اهالی دنیای ویدیوگیم از کاربران گرفته تا منتقدان اتفاق نظر داشتند که این بازی جلوتر از بازی‌های باکیفیت دیگر آن سال مثل Horizon Zero Dawn و Persona 5 بهترین بازی سال است و دیگر انحصاری سوییچ یعنی Super Mario Odyssey هم آن‌قدر خوب عمل کرده بود تا اگر جایی جایزه به زلدا نرسید، بتواند برنده باشد.

جایزه سال ۲۰۱۸ هم در حالی به بازی God of War رسید که همزمان با نزدیک شدن به برگزاری مراسم The Game Awardsِ، شاهد انتشار اخباری در رابطه با رفتار بد راکستار با کارمندان و اضافه‌کاری‌های بدون حقوق زیاد برای تکمیل شدن Red Dead Redemption 2 بودیم. انتقادها طوری شد که این بازی با وجود متا بالاتر و موفقیت بزرگی که چه در زمینه فروش و چه در جلب رضایت کاربران به آن رسیده بود نتوانست نزد سایت‌های معتبر شانس زیادی برای کسب جایزه بهترین بازی سال داشته باشد.

سال ۲۰۱۳ بازی GTA V توانست جایزه بهترین بازی سال مراسم Spike Video Game Awards را از The Last of Us را ببرد.

چنین اتفاقی برای ناتی داگ هم رخ داده است. طی ماه‌های اخیر همواره شاهد انتشار پست‌‌هایی در سایت‌های معتبر ویدیو گیم با محوریت وضعیت کاری بسیار سخت کارمندان در ناتی داگ بودیم. به طوری که اضافه کاری زیاد در این استودیو تقریبا اجباری است و کارمندان بسیار سخت می‌توانند موقعیت شعلی خود را بهبود ببخشند. با توجه به این که در حال حاضر در دنیایی زندگی می‌کنیم که اشرف اسماعیل کارگردان Assassin’s Creed Valhalla به خاطر رابطه نامشروع با یکی از هواداران برای همیشه مجبور با خداحافظی از صنعت شده است، اتفاقاتی مثل رفتار بد ناتی داگ با کارمندانش هم قطعا روی انتخاب نهایی سایت‌ها و مراسم‌های معتبر برای معرفی بهترین بازی سال تاثیر خواهد گذاشت.

جوایز هیچ اهمیتی ندارند

باید در نظر گرفت که جوایز «بهترین بازی» و «بهترین فیلم» در دنیای امروزی نسبت به گذشته اهمیت بسیار کمتری پیدا کرده‌اند. آن‌قدر تعداد سایت‌ها و مراسم‌های اهدا جوایز و معرفی لیست بهترین‌ها زیاد شده و آن‌قدر که این سایت‌ها و مراسم‌ها معیارهای متفاوتی برای معرفی بهترین‌ها دارند که هیچ بازی با کیفیتی از کسب چند جایزه مهم بی نصیب نخواهد ماند.

مخاطب امروزی بیشتر از هر زمان دیگری به این نتیجه رسیده که این جوایز معیار خوبی برای برای سنجش کیفیت نهایی یک بازی نیستند و در نهایت این علایق و سلیقه شخصی هر فرد است که می‌تواند بهترین بازی سال او را مشخص کند؛ عنوانی که حداقل از نظر من بدون توجه به تمام انتقادات متعلق به The Last of Us Part 2 است.

بیشتر بخوانید:


ویجی لاگ: ظاهر پلی استیشن ۵ و بازی‌های جدید انحصاری

تماشای ویدیو با بالاترین کیفیت در یوتوب ویجیاتو

.کپی شد